Bydlení

Vyberte správnou podlahu do dětské ložnice

Děti jsou na kvalitu a druhy materiálu velmi citlivé, obzvláště pokud se jedná například o podlahu.  Na podlaze si hrají, lezou po ní a mnohdy z ní i jedí jídlo. Daleko častěji navíc přicházejí do kontaktu s povrchem podlahy bosými chodidly a dlaněmi. Ale sedět celý den na tvrdé studené podlaze není pro dítě nic příjemného ani prospěšného, obzvláště když na takovéhle podlaze upadne.
hra s bagrem
Podle čeho tedy vybírat?
1.       Teplota
Podlahy se obecně dají rozdělit na teplé a studené. Záleží na tom kolik tepla podlaha odebere z bosého chodidla (popř. dlaně) při kontaktu s jejím povrchem. Není to však žádná věda, sami poznáte, že kamenné dlaždice studí daleko víc, než třeba dřevo. Do dětské ložnice byste rozhodně měli vybírat teplé druhy podlah. Jedná se o koberec, dřevo, lino nebo i marmoleum. Pokud navíc pokojíček vybavíte podlahovým topením, určitě neuděláte chybu (jen dejte pozor, aby zvolená podlahová krytina podlahové vytápění snášela).
2.       Povrch
Vzhledem k tomu, že děti po podlaze rády lezou a pobíhají, je vhodné zvolit materiál, který neklouže a není tvrdý. Měl by se také dát dobře čistit. Ideální je v tomto smyslu marmoleum, které se hojně využívá do nově vyprojektovaných mateřských školek. Marmoleum je příjemné na dotek, neklouže a navíc je vhodné i pro alergiky, protože se snadno čistí. K zahození ale není ani dřevěná podlaha či koberec (zde však pozor na alergie).
3.       Barevnost
Děti barvy milují, navíc vzory na podlaze mohou stimulovat jejich fantazii a kreativitu. Dobré je volit světlejší pastelové barvy, které jsou příjemné lidskému oku a, hlavně v případě teplých odstínů, navozují dobrou náladu. Syté barvy je vhodné používat střídměji a hlavně v místě, kde si dítě bude hrát. Nebojte se různých vzorů, protože v dětské mysli se mohou ornamenty proměnit v exotická zvířata, puntíky v bublinky ve vodě nebo kostkovaný dekor v bludiště.
4.       Zónování
Každý správně navržený dětský pokoj by měl být rozdělen na několik zón, tomu může napomoci i změna povrchu podlahy. Jde hlavně o zónu klidovou (kde se odpočívá) a zónu aktivní (kde si dítě hraje). Kdybychom například použili jako hlavní materiál podlahy dřevěné lamely, můžeme do hracího koutku a před postýlku položit koberec, ten by měl být zespodu opatřen protiskluznými prvky. Do hracího koutku se dají také umístit polyethylénové pěnové puzzle, které si dítě může samo kdykoliv přestavět a zahrnout je do své hry. Některé puzzle navíc umožňují stavět prostorově, takže se mohou proměnit v dlouhý tunel pro autíčka nebo v ohrádku pro plyšová zvířátka.
kluk v brýlích a klobouku
Pokud máte možnost, můžete si nechat podobným způsobem rozzónovat i podlahové topení. Podlaha pak bude chladnější v místě, kde se spí a naopak v aktivní zóně se teplo bude akumulovat.