Kam nemůže lékař, tam nastrčí larvu
Ne každý si asi umí představit, jak mu nohu ožírají červi. Ale on to nemusí být vždy jen hororový zážitek nebo opravdu zlý sen o vlastní zkáze. Larvy, které pomáhají hojení, používali už dokonce Mayové nebo indiáni na Novém Zélandu. Jen je asi potřeba mít trochu silnější žaludek, a ne moc velkou fantazii.
§ Na druhou stranu, pokud by nám hrozila amputace nebo dokonce smrt, myslím, že bychom si na končetinu nechali přicucnout cokoliv nebo kohokoliv.
Pacienti, kteří touto léčebnou procedurou prošli tvrdí, že je rána neskutečně svědila. Není divu. Larvy se v hnisající ráně činí. Za čtyři dny jsou schopné vyžrat nekrotickou (odumřelou) tkáň a zničit patogenní (choroboplodné) bakterie. Ty jsou totiž odolné i vůči antibiotikům. Tento proces neprospívá pouze nemocnému, ale výrazně i larvám. Dokáží vyrůst až šestkrát.
– Pacientovi nepomohlo pouze odstraňování odumřelé a napadené tkáně, ale i pouhé hemžení přítomných larev.
– Ty totiž nutí zdravou tkáň k tomu, aby se prokrvila a obnovila.
Larvy také vylučují podpůrná léčiva
§ uhličitan amonný
§ alantoin
§ močovinu.
Tyto látky jsou obsažené v jejich slinách a výkalech a pomáhají při léčebném procesu.
Antibiotika přestávají účinkovat
Léčebných možností larev využíval i chirurg francouzského císaře Napoleona. Avšak jako skutečnou léčebnou metodu ji začal používat až profesor na univerzitě v Baltimoru, William S. Baer. Ten používal larvy much k léčbě vazivového obalu kostí.
§ Po druhé světové válce ale došlo k rozvoji antibiotik, a tak se na larvy pozapomnělo.
Jak se ale ukázalo, antibiotika nejsou všemocná a někteří pacienti jsou odolní i vůči těm nejúčinnějším. Jedná se především o mladou generaci. Je tedy potřeba nasadit BIOLOGICKÝ NŮŽ. Tak se totiž larvám mouchy bzučivky zelené přezdívá.
– Až tři stovky larev se vysypou do rány a pak se vše zaváže.
– Představa dost hrozná, ale výsledkem je zachráněná končetina.