Léčivý potenciál ukrytý v pšeničných klíčcích vypěstovaných doma
Výhodou procesu klíčení je nejen přeměna složek této cenné potraviny na jednoduché cukry, esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny, jde o to, že enzymy jsou živé organismy, které se působením času (dlouhodobým skladováním) a tepelným zpracováním ničí. Jedním ze zásadních zdravotních hledisek, proč bychom měli pravidelně denně konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu, jsou právě živé enzymy. Stejné pravidlo platí i pro čerstvě naklíčené potraviny.
Živé enzymy – životní esenciální síla
Enzymy jsou tedy důvodem, proč si připravovat živé klíčky doma – vždy čerstvé. Můžete si je vypěstovat buď ve speciálních miskách, nebo tak, jak to dělávali naši předkové. Ti namočili zrna přes noc do vody, druhý den ji slévali a obilí nechali naklíčit již pouze díky nasáklé vlhkosti. Museli však denně zrna oplachovat vodou a dbát na to, aby neplesnivěla. Klíčící misky jsou naopak tomuto procesu přizpůsobené tak, že nevyžadují vaši pozornost a vše probíhá automaticky, a velice snadno.
Klíčky můžete podávat jako přílohu k bílému jogurtu, nebo do zeleninových salátů, v chladničce je lze skladovat zhruba 5 dnů a stále vykazují enzymatickou aktivitu. Musíte však brát v potaz to, že se jedná o potravinu obsahující gluten (lepek). Lidé, kteří jsou na jeho působení citliví, nesmí pšeničné klíčky konzumovat.
Antioxidanty
Ty jsou kromě enzymů nejpodstatnější složkou samotných klíčků. Jejich cílem je zlikvidovat, podrobit neutralizačnímu metabolickému procesu, volné radikály, které se tvoří v průběhu trávení a působením cizorodých látek, např. dehtu, formaldehydu, přízemního ozónu, prachových částic těžkých kovů, zkrátka všech negativních důsledků soudobé civilizace (kouření, automobilové a průmyslové zplodiny atd.) Cílem antioxidačního působení je také posílení imunitního systému, čemuž konkrétně v tomto případě napomáhá chlorofyl, kyselina listová, vitamíny A, D, E, C a omega-3 mastné kyseliny.
Antistres
Obrovská zásobárna vápníku a hořčíku ve vyváženém poměru je účinným prostředkem ke zmírnění působení stresu a svalových křečí. Hořčík je zároveň zásobárnou energie pro naše tělesné buňky a jeho nedostatek je v současné populaci dokonce alarmující. Měli bychom jej pravidelně doplňovat celozrnnými obilovinami a klíčky nám v tomto procesu mohou napomáhat.