Zdraví

Alzheimerova choroba, nemoc, která znemožní důstojný život

Jistě jste už někdy slyšeli pojem alzheimer. Naprostá většina z nás si pod tímto pojmem i představí konkrétní potíže a vybaví se jim staří lidé. Jen ten, kdo ve svém okolí má s touto nemocí zkušenost ale ví, jak velmi náročná péče o takto nemocnou osobu je.

domov

Toto onemocnění řadíme do skupiny s demencí. Dotyčná osoba má tedy potíže především s pamětí, to ale není zdaleka vše. Mezi typické příznaky patří:
· již zmíněné výpadky paměti
· dobré vzpomínky na minulost, ale problematické vybavení věcí nových a nedávných, např. co bylo k večeři
· časté je i hledání běžně používaných věcí a jejich ukládání na netypická místa, např. klíče v ledničce
· může se objevit i potíž s řečí, kdy dotyčný těžce hledá vhodná slova pro vyjádření se
· lze pozorovat i změny v chování a agresivitu

Pokud si všimnete, že se u někoho takovéto potíže objevují, doporučte mu vyhledat lékařskou pomoc a nechat se odborně vyšetřit. To je jediná cesta, jak nemocnému pomoci a průběh nemoci zmírnit, protože vyléčit bohužel zatím nelze.

Příčina stále neznámá

Tato nemoc si bohužel nevybírá, ale je prokázáno, že častěji postihuje lidi s nižším vzděláním. Trénovaný mozek je tedy odolnější, bohužel postihne-li člověka trénovaného Alzheimerova choroba, zpravidla má u něho rychlejší průběh.
Příčina jako taková známa není, přesto ale existují různé rizikové faktory. K takovým faktorům patří zejména vysoký věk, mužské pohlaví – u mužů se nemoc vyskytuje častěji, úbytek acetylcholinu, časté otřesy hlavy a svou roli hraje bohužel i dědičnost.

tváře

Život s Alzheimerovou chorobou není jednoduchý, ta dříve či později připraví člověka o soběstačnost a ve své podstatě i o důstojnost. Nemocný člověk se o sebe časem není už schopen postarat a na nás je zajistit mu bezpečí. To je však nadlidský úkol, v našich silách není zajistit stoprocentní péči a později bývá jediným řešením nalézt kvalitní specializované zařízení.