Je prošlé zboží opravdu nebezpečné?
Lidé, kteří mají o prošlé, či vadné zboží zájem, však nemusí být nutně chudáci, kteří se snaží ušetřit. Většinou jde totiž o mladé a aktivní lidi, kteří se zajímají o globální problémy, přičemž jedním z nich je nadměrné plýtvání potravinami v Evropě a USA a skládky plné funkčních a mnohdy ani nepoužitých věcí. Veškeré neprodejné, nebo nevhodné zboží je totiž každodenně vyhazováno do kontejnerů, a to ani nemusí být poškozené, či prošlé.
A právě díky tomu vznikl tento alternativní způsob získávání potravin a dalších produktů z kontejnerů. Tento „životní styl“ je stále populárnější, ale na co si dát pozor, pokud prošlé, či poškozené zboží kupujeme, nebo „zachraňujeme“ z kontejnerů?
• uvědomte si, že čím delší dobu je zboží prošlé, či má poškozený obal, tím je pravděpodobnější, že je vám způsobí zdravotní problémy
• pokud koupíte prošlé potraviny, musíte je zpracovat co nejdříve
• pokud máte zájem o zboží vyhozené v kontejnerech, mějte na paměti, někteří obchodníci se proti sběračům zboží z kontejnerů pojišťují pomocí různých chemikálií, které do kontejnerů sypou, například vápnem, nebo mohou být kontejnery hlídány bezpečnostními kamerami
• jestliže zboží v kontejneru není v neprodyšném obalu, dejte pozor na hmyz, či jinou kontaminaci potraviny
Životnímu prostředí můžete ulehčit i jinak, než spotřebou vyřazeného zboží, a to tak, že začnete sami u sebe. Sledujte, kolik potravin Vaše rodina kupuje, a kolik skutečně spotřebuje. Ne všechny rozbité věci jsou nadobro nepoužitelné. Stačí, když s nakoupeným zbožím budeme manipulovat zodpovědně. Nejen že ušetříte peníze, ale přispějete ke snížení znečištění našeho okolí. Místo kontejnerů existuje mnoho organizací zabývající se jak recyklací běžného zboží, tak spotřebou nevyužitých potravin, které se následně dostanou k lidem, kteří za ně budou vděční.